تورم چه اثراتی دارد و ارزهای دیجیتال چه رابطه ای با آن دارند؟

تورم مسئله مهمی است زیرا هم می تواند تاثیرات مثبت و هم تاثرات منفی بر اقتصاد یک ملت و امور مالی شخصی مصرف کننده داشته باشد.

جنبه های مثبت تورم

‼️اگرچه تورم اغلب خیلی مضر است اما می تواند مزایای مثبتی هم داشته باشد.

1️⃣ اولا تورم می تواند اقتصاد یک ملت را تحریک کند.

همچنان که پول بیشتری به گردش درمی آید، پول بیشتری نیز باید خرج شود و این باعث ایجاد تقاضای بیشتر می شود. این امر تولید را تکان می دهد، بیکاری را کاهش می دهد و در کل پول بیشتری را وارد اقتصاد می کند.

2️⃣ دوما تورم جامعه را در برابر یک خطر اقتصادی بنام “پارادوکس رفاه” محافظت می کند.

این اصطلاح توسط John Maynard Keynes که یک اقتصاددان مشهور قرن بیستم است، اختراع شد. این اصطلاح به تمایل مصرف کنندگان برای تاخیر خرید کالا ها در زمانی که قیمت ها در خلال تقلیل قیمت پایین می روند، اشاره دارد.

همچنان که می بینید، تورم در نقطه مقابل تقلیل قیمت کار می کند. تورم مصرف کنندگان را تحریک می کند که قبل از افزایش بیشتر قیمت به خرید کالا ها و خدمات بپردازند.

 ابعاد منفی تورم

اقتصاددانان و ماموران حکومتی حق دارند که نگران تورم باشند و تورم به چندین دلیل برای شهروندان عادی نیز مسئله مهمی می باشد.

تورم به آسیب پذیرترین افراد جامعه لطمه می زند (افراد فقیر و مسن) و همچنین درآمد واقعی یک رده کاری را کاهش می دهد.

باعث می شود که نرخ سود بالا برود. در نهایت باید گفت که تورم ارزش پس انداز را کاهش می دهد و مردمی که سال ها برای آموزش و بازنشستگی پول پس انداز کرده اند، می بینند که قدرت خرید پول آنها بسیار کاهش پیدا کرده است.

 ارز های دیجیتال و تورم

 در حالی که حکومت ها سعی در کنترل تورم دارند، بسیاری بیت کوین را به عنوان حفاظ خوبی در برابر ویرانی های تورم مشاهده کرده اند. دلیل این امر عرضه کلی ثابت بیت کوین می باشد که ۲۱ میلیون کوین است.

 علی الرغم مباحثاتی که در این میان وجود دارد، بسیاری بر این باورند که این ویژگی بیت کوین را تبدیل به یک ارز تقلیل قیمتی می کند و بنابراین در برابر تورم مقاوم خواهد بود.

 به همین دلیل، بسیاری از اهالی ونزوئلا شروع به استفاده از بیت کوین و دیگر ارز های دیجیتال کرده اند تا با تورم بزرگ این کشور دست و پنجه نرم کنند.

Leave a Comment

to top